CZYM SĄ WSPÓŁCZESNE “TRAWY OZDOBNE”?

Share on facebook
Share on twitter

Pod pojęciem traw ozdobnych kryje się szereg roślin z różnych rodzin botanicznych. Nie są to tylko przedstawiciele rodziny wiechlinowatych (syn. trawy) czyli Poaceae.

Najczęściej mianem traw określa się także turzyce (rodzina Cyperaceae), sity i kosmatki (rodzina Juncaceae) ale także np. tatarak zwyczajny i konwalnik płaskopędowy. Łączą je wspólne cechy plastyczne. Rośliny te mają najczęściej wąskie, długie liście i skromne kwiatostany, bez okazałego i barwnego okwiatu. Ta skromność traw jest ich olbrzymim atutem. Kojarzą się z naturą, przestrzenią, a szum źdźbeł i liści na wietrze działa kojąco. W rozpędzonym świecie reklam, telewizji i Internetu, wszystko przyciąga uwagę i pobudza do aktywności.

Szukając wytchnienia mieszkańcy, zwłaszcza miast, otaczają się w swoich ogrodach roślinami, a także odwiedzają parki i zieleńce. Jeżeli w tych oazach znajdują się rośliny trawiaste, dodają one im naturalnego charakteru. Duża różnorodność traw sprawia, że można stosować je praktycznie we wszystkich terenach zieleni. Są takie, które nadają się na stanowiska słoneczne oraz ocienione, gleby przepuszczalne i suche oraz próchniczne i wilgotne. Jednak należy dobrać im stanowisko odpowiednio do wymagań uprawowych.

Polecamy

TRAWY ZIMĄ

Zimą trawy w ogrodach zaskakują swoją urodą. Większość bylin o tej porze roku wygląda bardzo skromnie, ale trawy nie. Źdźbła traw są

Szkółka Traw Henschke - trawy na balkony i tarasy

Trawy na balkony i tarasy

Na balkonie lub tarasie od strony południowej będzie gorąco i sucho. Przede wszystkim można tu sadzić rośliny, które tolerują takie warunki i