Wrzesień to miesiąc w którym zakwita większość rozplenic. Piękne kwiatostany o kształcie szczotek do butelek zdobią kępy okazałych, przewieszających się liści.
Często jednak okazuje się, że niektóre nie kwitną. Co może być tego przyczyną?
Po pierwsze niektóre odmiany kwitną późno. Czasami jest to koniec września, a czasami nawet październik. Taka jest natura niektórych odmian np. Viridescens, Moudry lub Green in Rime. Takie odmiany, które późno kwitną mają długo zielone liście i pięknie przebarwiają się jesienią na fioletowo.
Po drugie rozplenice nie zakwitają z powodu suszy. Jeśli jesteśmy pewni, że mamy odmianę która już powinna kwitnąć, a tak nie jest, to prawdopodobnie ma za sucho. Wskazują też na to podeschnięte końce liści. Jest to dość charakterystyczne dla tych roślin. Mają bardzo dużo liści przewieszających się, które szczelnie jak parasol okrywają glebę. Im roślina starsza, tym parasol bardziej szczelny. Woda deszczowa albo z podlewania ale lana z góry na roślinę, nie nawilża gleby pod liśćmi. Latem koniecznie należy podlewać roślinę z węża bezpośrednio pod liście. Należy to robić wolnym strumieniem przez długi czas, codziennie przez tydzień i potem co kilka dni. Na deszcz w okresie lata, przynajmniej w Wielkopolsce, nie ma co liczyć. Jest on zbyt skąpy.

