Widok szumiącej łąki = redukcja stresu u człowieka

Zwiewne i lekkie. To jedna z najważniejszych cech traw, unoszenie się pod wpływem powiewu wiatru. Wszystkie trawy są do tego „zdolne” choć inaczej prezentują się na wietrze liście szerokie a inaczej te cieniutkie.

Gatunki o liściach szerokich tworzą mocne, wyraziste bryły, które elastycznie poddają się wiatrowi jakby w spowolnionym tempie. Zwykle są to duże rośliny, które gdy wiatr zmusi, potrafią ugiąć przed nim kolana i z powrotem wyprostować. Dotyczy to gigantów typu: miskant olbrzymi, miskant chiński ‘Grosse Fontane’ czy cukrowiec Ravenny. Ich dodatkową zaletą jest wyraźny szum liści na wietrze.

Natomiast trawy o wąskich liściach są jak lekkie i zwiewne baletnice, poruszające się pod wpływem nawet lekkiego zefirka. Głównie są to mniejsze trawy, jak: ostnica cieniutka 'Pony Tails’ czy przyostnia Reverchona i bouteloua smukła. Nawet niektóre odmiany miskantów i rozplenic o wąskich liściach potrafią wręcz płynąć z wiatrem.

Zjawisko to było tak dalece intersujące dla badaczy, że aktualnie dzięki nim już wiemy, że trawy falujące na wietrze powodują u człowieka redukcję stresu. To co podświadomie odczuwamy jest potwierdzone naukowo. Dla porównania widoki wysokogórskie będą u człowieka tylko stymulowały pamięć.

Warto przemyśleć, na jaki ogród codziennie się patrzy.

Polecamy