Wiosenne ciekawostki

Kosmatka leśna – nazywana kosmatką olbrzymią, to nasz rodzimy gatunek. Przez całą zimę i wiosną zdobią ją piękne zeszłoroczne liście. Już marcu-kwietniu kwitnie. Drobne, delikatne kwiaty zebrane są w baldachokształtne kwiatostany, początkowo kremowe, później ciemnobrązowe. Kosmatka jest bardzo wartościowa ponieważ świetnie rośnie w cieniu i to tam gdzie jest sucho.

Manna mielec ‘Variegata’ – ma wczesną wiosną niesamowitą barwę liści, początkowo intensywnie różową a w miarę ocieplania się wiosennej pogody, będą coraz bielsze. Docelowo liście są białe z wąskimi, ciemnozielonymi paskami. Są bardzo miłe w dotyku, gładkie. Manna jest wysoka, osiąga nawet 140-160 cm wysokości. W czerwcu – lipcu kwitnie. Wiechy są luźne, okazałe i zielono-różowe. Należy do traw ekspansywnych (wędrujących po ogrodzie), które bardzo lubią wilgoć. Świetnie sprawdzi się na brzegu zbiornika wodnego ale także w donicy (dobrze podlewana) oraz w założeniach naturalistycznych.

Turówka (żubrówka) wonna – to trawa, której aromat wykorzystuje się w przemyśle alkoholowym. Jest to przyjemny delikatny zapach, który wydzielają źdźbła ale także liście przez cały rok a zwłaszcza wiosną. Jest jedną z niewielu pachnących traw (inne to: poronica różnołuskowa – wieloletnia i trawa cytrynowa – jednoroczna). Aromatyczne źdźbła i liście świetnie sprawdzają się na co dzień także jako dodatek do wody do picia ale można także spróbować zrobić z niej pierwszą na świecie nalewką z żubrówki 😉 czy zapachowe mydełko. Warto potraktować ją jak inne zioła i umieścić w doniczce na balkonie czy tarasie. To nasza rodzima trawa, która zarasta podmokłe tereny. W ogrodzie rozrasta się jak darń trawnika, więc można posadzić ją w sadzie lub na skraju łąki, gdzie będzie mogła się rozrastać bez szkody dla innych roślin.

Polecamy